Krupa poražena od Zrinjskog rezultatom 1:0
12.08.2017
Starčević: Protiv Čelika ćemo pokušati da zadržimo nivo igre i popravimo efikasnost
18.08.2017

DRAŠKO ILIĆ: KRUPA JE KLUB STVOREN IZ LJUBAVI

Fudbalski klub Krupa je sinonim za uspeh i ljubav, kolektiv organizovan po najvišim etičkim i takmičarskim standardima, primer za mnoge kako  u teškom vremenu, domaćinskim poslovanjem, može da se stigne na vrh.

„Eko Euro tim“, porodična firma braće Ilić, Draška, Dragana i Dragomira daje logistiku klubu osnovanom 1983. godine. Na krilima te logistike, u vrlo kratkom periodu, preskačući godinu za godinu, rang po rang takmičenja, Krupa je izrasla u jedan od najuspešnijih sportskih kolektiva u Republici Srpskoj, ali i BiH, možda i regionu.

U debitantskoj sezoni u Premijer ligi BiH Krupljani su osvojili četvrtu poziciju iza Zrinjskog, Željezničara i Sarajeva, a da je „bordo“ tim kojim slučajem osvojio Kup BiH pobedom u finalu nad Širokim Brijegom, Krupljani bi zaigrali i na međunarodnoj sceni.

-Nije bilo suđeno, ali ne odustajemo od našeg plana da jednog dana zaigramo i u Evropi. To je naš krajnji cilj. Igramo drugu sezonu u eliti BiH koja je ujedno i najteža, sada nas protivnici mnogo ozbiljnije i doživljavaju i shvataju. U ovoj godini želimo dodatno da stabiluzujemo klub, učvrstimo još više naše temelje na realnosti. Imamo najjeftiniju ekipu u Premijer ligi BiH, ne rasipamo novac, možemo i mi da dovedemo skupa pojačanja, ali to nije naš interes. Realno trošimo pare – počeo je priču predsednik Fudbalskog kluba Krupa Draško Ilić.

Da mlada i jeftina ekipa nije mač sa dve oštrice koji može da bude i pretnja za ispadanje?

-Svesno smo ušli u ovaj projekat, forsiramo mlade igrače, mnogo pažnje posvećujemo našem omladinskom pogonu u kojem deca besplatno treniraju. Ojačali smo stručni rad u svim omladinskim kategorijama, nastojimo da edukujemo trenere, stvorimo široku bazu za budućnost. Očekujemo opstanak u društvu najboljih, a posle toga korak po korak, koračaćemo polako ka vrhu, ne zanosimo se mnogo megalomanijom. Trošimo realan budžet.

Primeri iz ne tako davne prošlosti pokazuju da ste izrasli u klub koji može da posluži mnogim igračima kao odskočna daska?

-Tako je! Evo vam samo dva primera. Naši članovi u prošloj sezoni Uroš Mirković i Denis Čomor otišli su u banjalučki Borac i Mladost iz Doboja kod Kaknja kao formirani i igrai na ceni, a tu istu cenu su formirali nastupajući za Krupu. To nije mala stvar. Osim toga u Borcu i Mladosti imaće trostruko, možda i četverostruko veća primanja. Ima li bolje preporuke i marketinga?

Da li Krupa može da obezbedi opstanak u eliti BiH?

-Može i mora. Smatramo da je ovo ključna sezona u kojoj treba, paralelno sa takmičarskim ambicijama koje glase očuvanje prvoligaškog statusa pboljšamo i infrastrukturu na našem stadionu, koji svakim danom poprima obrise sve modernijeg i komfornijeg sportskog zdanja zadovoljavajući i najstrože kriterijume UEFA.

Imate li konkretne planove?

-Prioritet je podizanje reflektora koji će, vrlo brzo, biti jedan od glavnih uslova takmičenja u najvišem rangu. Već radimo na tome da vrlo brzo u kanjonu Vrbasa zasijaju reflektori čime bi ispunili još jedan uslov u licenciranju. Osim toga imamo u planu podizanje severne tribine iza gola čime bi zaokružili celinu stadiona, pošto s istočne strane imamo u planu podizanje konstrukcije po uzoru na jedan evropski klub, kojim bi dobili „enterijer“ na igralištu. Investicije nisu male, ali ćemo i dalje da radimo sa velikim entuzijaznom i ljubavlju kao i do sada što smo radili. To je formula uspeha.

U novu sezonu startovali ste sa tri remija, da li je kiks podela plena sa Slobodom na domaćem terenu?

-Stručni štab na čelu sa Slobodanom Starčevićem uživa veliko poverenje rukovodstva kluba, radi se o profesionalnom stručnjaku koji je dobio period od četiri godine da radi u kontinutitetu, da pravimo igrače i rezultate. Tome ide u prilog i činjenica da je Krupa jedini klub u prošloj sezoni koji nije menjao trenera u Premijer ligi BiH. To nešto govori. Istrajni smo u postavljenim ciljevima, jer ne srljamo. Imamo strpljenje koje je jedno od preduslova za uspeh. Rezultati na startu nove sezone za sada se uklapaju u naše planove. Nisu ispod očekivanja. Prvenstvo je dugo, ima još mnogo utakmica.

Kako zatvarate finansijsku konstrukciju, jedan premijerligaš ne troši mali novac na godišnjem nivou?

-Snalazimo se, glavni finansijer kluba je naša porodična firma, ima tu i pojedinih sponzora koji su stali uz nas. Grad Banjaluka na godišnjem nivou nam izdvoji 120.000 maraka, a mi za doprinose i poreze državi u istom periodu uplatimo 135.000 maraka. Vidite ko je tu na dobitku. Kada smo ulazili u ovu priču jako dobro smo znali šta nas čeka i šta nam je činiti, tako da nas ništa nije moglo da iznenadi.

Bili Ste i predsednik Borca, jeste li to iskustvo preneli u Krupu?

-Razlika je biti predsednik u Borcu i Krupi. Oko Borca je uvek pompa, buka, velika masa, stres… s druge strane oko Krupe su mir, disciplina, odabrani… Nemamo sudskih sporova koji su nas usporavali u Borcu. Drago mi je, i srećan sam, zbog Borca što se vratio na veliku scenu. Nadam se da će tu dugo da traje. Znate, Premijer liga BiH sa Borcem i bez njega nije isto!

Da li je oko Borca sve „naduvano“ i nerealno ako se u vidu imaju mnogi problemi i višemilionski dugovi?

-U prvim mesecima mog predsedničkog mandata u Borcu sve je takođe štimalo, a onda su počeli da nas sustižu problemi. Međutim, stalna je i velika borba sa presudama „vojnika“ Borca, preteško je to sve breme. S ponosom mogu da konstatujem da sam Borcu doneo 386.000 maraka ličnih sredstava. Bivši direktor Stojan Malbašić, ili klub, su adresa na kojima ove moje navode možete da proverite. Voleo bih da smo svi mi koji smo bili ili budemo predsednici kluba imamo uplate na žiro račun Kluba veterana od 200.000 maraka, ili na račun agencije za marketing ostatak.

Bilo je i ranijih godina da predsednici donesu novac u Borca, pa posle toga tuže klub i žele da naplate svoju uslugu – pomoć?

-Pomenute novce nisam pozajmio klubu i nemam nameru da tužim Borac za ovaj iznos od 386.000 maraka. To je moja pomoć i podrška Borcu koji mora da bude i ostane vodeći klub u Republici Srpskoj, naš fudbalski brend. Šta je ljubav, ako ovo nije. Voleo bih da i drugi pokažu uplate za klub umesto što šalju poruke mržnje i uvreda.

PFS Banjaluka najorganizovaniji

Već 12 godina ste predsednik Područnog Fudbalskog saveza Banjaluka, kada se osvrnete šta vidite?

-Jedan od najorganizovanijih, ako ne i najorganizovaniji Savez iz porodice FS Republike Srpske. Kada to kažem uopšte nisam nerealan niti preterujem. Pa Banjaluka danas ima dva premijerligaša BiH od ukupno tri koliko ih dolazi iz našeg entiteta. Željezničar s Predgrađa je izborio istorijski plasman u Prvu ligu, Karanovac bio nadomak Druge lige… Sve su to rezultati koji govore mnogo.

Čekamo bolje vreme i ljude

Vaš rad u Krupi i PFS Banjaluka nisu dovoljno podržani, izgleda kao da su van fudbalskog sistema u Republici Srpskoj?

-Radimo, i u klubu i u području, savesno, odgovorno, s ljubavlju i željom da naš rad jednog dana dođe do izražaja. Možda nije ni trenutak ni vreme, ljudi su čudni, da dobijamo pohvale i ocene, znate kako to kod nas ide s uspehom, šta sve dolazi. Mi smo strpljivi i čekaćemo bolje vreme u kojem ćemo biti shvaćeni, gde će nas bolji ljudi razumeti i reći „da to je taj fudbalski entuzijazam i ljubav“. 

Duel s Borcem – čast

Šta će za vas u Krupi značiti zvanične prvenstvene utakmice protiv Borca ove sezone?

-To će biti utakmice prestiža, ali i časti, što se nas tiče. Ponosni smo što naš klub pre svega ima privilegiju da igra s Borcem u najvišem rangu takmičenja. Mnogim klubovima je to ostao nedosanjan san! Dolazimo iz malog mesta sa hiljadu stanovnika koje će ponosno da ugosti najveći klub Republike Srpske. Biće to fudbalski praznik. Radujemo se tim utakmicama jer će za nas imati status istorijskih.

Sportski Žurnal

Facebooktwitteryoutubeinstagram